Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Zakrzepica żył kończyn dolnych

Zakrzepica żył kończyn dolnych to bardzo częsty stan kliniczny. Żyły w nogach są podzielone na dwa układy: bardziej powierzchowny oraz głęboki, a zakrzepy mogą się tworzyć w każdym z nich. Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych?

Skóra wrażliwa jest najbardziej problematyczna jeśli chodzi odepilację

Triada zakrzepowa

Istnieje triada czynników, które wywołują powstanie zakrzepicy: zastój krwi w naczyniu, uszkodzenie ściany naczynia oraz zwiększona lepkość krwi. Do zastoju w żyłach kończyn dolnych może dochodzić na skutek przewlekłej choroby żył, unieruchomienie, niewydolność krążenia oraz ucisku naczynia np. poprzez guz lub ropień.

Ściana żyły może zostać uszkodzona poprzez przebytą zakrzepicę żylną, stan zapalny tkanek otaczających naczynie, przebyty uraz lub zabiegi na żyłach oraz może być skutkiem istniejących żylaków kończyn dolnych.

Zwiększona lepkość krwi występuje w różnych zaburzeniach krzepnięcia, po zabiegach chirurgicznych, w ciąży, w chorobach nowotworowych i hematologicznych, a także przy stosowaniu doustnej terapii hormonalnej. Wszystkie powyższe stany zatem mogą być przyczyną powstawania zakrzepicy żył kończyn dolnych.

Ostre objawy zakrzepicy

Zakrzepica jest schorzeniem nagłym. Pierwszymi objawami są najczęściej obrzęk i ból kończyny oraz przeczulica skóry.

Zakrzepica najczęściej występuje w żyłach łydek, następnie w żyłach miednicy, uda i kolana. Może się także zdarzyć, że zakrzepica będzie przebiegać w sposób bezobjawowy. Taka sytuacja jest paradoksalnie najgorsza, gdyż opóźnia rozpoznanie, które powinno być postawione jak najszybciej ponieważ umożliwia rozpoczęcie właściwego leczenia.

Szybkie wdrożenie leczenia zapobiega powikłaniom. Większość zakrzepów samodzielnie ulega po pewnym czasie samodzielnemu rozpuszczeniu, jednak w międzyczasie skrzeplina może zdążyć uszkodzić żyłę co będzie następnie przyczyną nawrotów zakrzepicy.

Zakrzepy zlokalizowane w żyłach głębokich mogą być bardzo groźne, gdyż mogą stać się punktem wyjścia dla zatoru tętnicy płucnej – stanu często śmiertelnego. Gorszym skutkiem nie zastosowania leczenia przeciwzakrzepowego w odpowiednim momencie może być przemieszczenie się skrzepliny z prądem krwi do naczyń płucnych i być przyczyną zatorowości płucnej, najgroźniejszego powikłania zakrzepicy, które może prowadzić do śmierci chorego. Dlatego jeżeli nawet objawy nie wskazują jednoznacznie na zakrzepicę, a u chorego istnieją czynniki ryzyka jej wystąpienia to warto zrobić badanie dodatkowe w postaci usg Doppler, które pozwala wykryć zakrzepicę aż w 95%.

Zobacz też: Dlaczego tak trudno rozpoznać zakrzepicę?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak przygotować koktajl z awocado, melona i pomarańczy?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 16
dodano: 20:05 2016-03-07 przez: ~gość (81.190.*.*)
Więcej Wi-Fi w domu sobie montujcie ! A później zakrzepica nowotwory. W Izraelu Wi-Fi od 2010 takie zabawki zakazane !
dodano: 12:28 2016-03-04 przez: ~gość (89.25.*.*)
O zakrzepicy możesz więcej sobie poczytać na www.zakrzepica-test.pl
dodano: 14:51 2016-02-24 przez: ~Nati (91.94.*.*)
Witam mam problem tzn. od dłuższego nczasu mam dosyć uporczywe bóle prawej nogi,byłam już u lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego) wytłumaczyłam że gdy zegnę nogę na chwilę zaraz zaczyna boleć mnie noga z tyłu...gdy ją wyprostuje przestaje. Mam dziwne uczucie jakby żyła zatykała się gdy zginam nogę to samo jest podczas snu zawsze lubiłam zgąć nogę a teraz nie moge bo zaraz boli.Jak leżę w łożku to zdarza się że mi drętwieje stopa i w dodatku zawsze mam zimne stopy bardzo ciężko mi je rozgrzać.MÓJ LEKARZ NIE STETY TAK JAKBY BYŁ NA TO GŁUCHY. Sama już nie wiem gdzie mam się udać i co to może być za choroba. Bardzo proszę o rady a może ktoś ma podobne problemu .Będę ogromni wdzięczna za odpowiedż.Pozdrawiam !
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter