Na czym polega screening serca?

Screening serca to coraz popularniejsza metoda diagnostyki chorób układu krążenia. Jak wygląda kompleksowy screening serca i na czym polega?
/ 30.12.2014 13:24

screening serca

Fot. Fotolia

Kompleksowa diagnostyka serca – screening serca

Chcąc uchronić się przed chorobami układu krążenia nie możemy zapominać o profilaktycznych badaniach krwi, kontrolowaniu ciśnienia i poziomu cholesterolu. Co jakiś czas warto także poddać się kompleksowej diagnostyce.

Dziś brak czasu nie jest już wymówką, bo można ją przeprowadzić w ramach tak zwanego screeningu serca w jednym miejscu i nawet w przeciągu kilku godzin, więc nie musimy się obawiać konieczności wyłączenia się na dłużej z życia rodzinnego czy zawodowego.

Zobacz także: Jak wykryć choroby serca?

Jak wymienia dr n. med. Mieczysław Kopacz ze Szpitala Medicover: "Na screening serca składa się szereg specjalistycznych badań laboratoryjnych, obrazowych i obciążeniowych". Dwie ostatnie grupy obejmują:

  • elektrokardiogram,
  • badanie echokardiograficzne,
  • badanie radiologiczne klatki piersiowej,
  • 24-godzinne rejestracje elektrokardiograficzne i ciśnienia,
  • badanie wysiłkowe
  • badanie tomograficzne naczyń wieńcowych (przy istniejących wskazaniach).

Ich przeprowadzenie pozwala lekarzowi uzyskać szczegółowe informacje o układzie sercowo-naczyniowym pacjenta.

"Możemy ocenić ewentualne nieprawidłowości w budowie, zaburzenia w pracy i wydolności serca. Monitorujemy również nieprawidłowe wartości ciśnienia" ­– dodaje dr n. med. Mieczysław Kopacz. Specjalista uzbrojony w taką wiedzę może ocenić ewentualne zagrożenia, a w razie konieczności zdecydować o podjęciu kolejnych kroków.

Profilaktyka chorób serca nie jest zadaniem uciążliwym czy czasochłonnym, a może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego warto pamiętać o zdrowym stylu życia i regularnych badaniach. W ten sposób możemy zapobiec chorobom lub wykryć je we wczesnym stadium i poddać się skutecznemu leczeniu.

Źródło: Materiały prasowe Wizerunkowo.com

Zobacz także: Na czym polega badanie EKG wysiłkowe?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA