Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jakie są przyczyny migotania przedsionków?

Zobacz artykuły na temat:sercezawał sercastresprzedsionek
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu pracy serca, które występuje u ludzi dorosłych. Stwierdza się je u 5-10% starszych osób. Warto znać przyczyny jego występowania, aby unikać sytuacji, które predysponują do jego rozwoju.

Serce - wykres EKG

W postawieniu diagnozy pomocny jest wykres z badania EKG.

Jak zbudowane jest serce?

Nasze serce zbudowane jest z czterech jam – dwóch komór oraz dwóch przedsionków. Pomiędzy jamami serca znajduje się tak zwany układ bodźco-przewodzący, który odpowiedzialny jest za przekazywanie sygnałów z rozruszników serca poprzez przedsionki, aż do komór. Dzięki niemu nasze serce potrafi rytmicznie się kurczyć i pełni rolę pompy, która tłoczy krew do naczyń krwionośnych organizmu. Jeżeli podczas pracy układu bodźco-przewodzącego dojdzie do błędu, bądź pojawi się dodatkowe ognisko, które może wysyłać sygnały, praca przedsionków stanie się nieskoordynowana i przy tym nieefektywna. Może jej również towarzyszyć nieskoordynowany rytm pracy komór serca.

Przyczyny migotania przedsionków mogą pochodzić z dwóch głównych źródeł: sercowych oraz pozasercowych.

Przyczyny sercowe migotania przedsionków

Przyczyny sercowe to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca oraz niewydolność serca. Biorąc pod uwagę fakt, że samo nadciśnienie występuje u około 30% populacji, migotanie przedsionków staje się bardzo częstym schorzeniem. Dodatkowo migotaniu przedsionków mogą sprzyjać wady serca: nabyte oraz wrodzone. Przede wszystkim wymienia się tu niedomykalność zastawki mitralnej oraz przetrwałe otwory w przegrodzie międzyprzedsionkowej oraz międzykomorowej.

Sprawdź: Czy obawiać się nadciśnienia?

Pacjenci, którzy w przeszłości przebyli zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, zawał serca bądź byli poddani operacji kardiochirurgicznej, mają dużo większą szansę zachorowania na migotanie przedsionków w porównaniu do osób zdrowych. Także inne zaburzenia rytmu pracy serca (zespół bradykardia-tachykardia, zespoły preekscytacji) mogą predysponować do opisywanego schorzenia.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

W czym najlepiej ćwiczyć?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 14:44 2014-11-22 przez: ~Rysiak (83.18.*.*)
Uwaga Panowie wierzbownica stosowana w leczeniu prostasty wywołuje migotanie przedsionków
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter