Jakie choroby zapalne tętnic występują najczęściej?

Jakie choroby zapalne tętnic występują najczęściej?
Do najczęstszych chorób zapalnych tętnic zaliczamy olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic i guzkowe zapalenie tętnic. Na czym polegają te choroby? Jak objawia się zapalenie tętnic?
/ 28.10.2016 14:12
Jakie choroby zapalne tętnic występują najczęściej?

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic jest chorobą o pozornie ciężkim przebiegu, polegającą na stanie zapalnym tętnic unaczyniających głowę. Inna nazwa tej choroby to zespół Hortona albo olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnicy skroniowej, z racji najczęściej zajmowanej tętnicy. Poza tętnicami skroniowymi choroba może dotyczyć tętnic kręgowych i tętnic zaopatrujących oko.

W Europie częstość zachorowań jest mniejsza na południu kontynentu. W Skandynawii na olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic zapada 20 osób na milion, zaś w obszarze śródziemnomorskim już tylko 12. Chorują głównie starsze osoby, z dwukrotną przewagą kobiet.

Ból skroni – objaw alarmujący

Pierwszym zauważalnym objawem choroby jest silny ból głowy pojawiający się zazwyczaj w nocy i uniemożliwiający sen. Tętnica skroniowa biegnąca z boku głowy pod skórą ulega bolesnemu nabrzmieniu, stając się widoczna w postaci krętego, sznurowatego uwypuklenia. Dołącza się gorączka i ogólne osłabienie. Chorzy ponadto często skarżą się na zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia obrazu czy zaniewidzenia.

Warto wiedzieć: Komu grozi zapalenie tętnicy skroniowej?

Jakie jest rokowanie w olbrzymiokomókowym zapaleniu tętnic?

Choroba rzadko kończy się dramatycznie, a szybko włączona terapia pod postacią sterydów powoduje ustąpienie objawów i przywraca pełną sprawność choremu. Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic ma jednak tendencję do nawracania.

Guzkowe zapalenie tętnic

Guzkowe zapalenie tętnic jest ciężką patologią, która polega na niszczeniu naczyń tętniczych o średnich i dużych wymiarach. Należy do chorób autoimmunologicznych, a skierowany przeciwko własnym tkankom proces zapalny powoduje stopniową destrukcję tych naczyń. Dwukrotnie częściej dotyczy mężczyzn, a wystąpić może w każdym wieku.

Jak rozwija się guzkowe zapalenie tętnic?

Dotychczas lekarzom nie udało się ustalić przyczyny tej patologii, jednak dużą zależność wiążą oni z zakażeniem wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Choroba manifestuje się objawami ogólnymi, takimi jak osłabienie, chudnięcie oraz bóle stawowe. Ponadto towarzyszą jej symptomy z różnych narządów: skóry, nerek, układu pokarmowego, rozrodczego i nerwowego.

Warto wiedzieć: Jakimi chorobami można zarazić się przez krew?

Objawy skórne guzkowego zapalenia tętnic uwidaczniają się pod postacią uniesionych czerwonych plam z siatkowatymi zasinieniam, guzków podskórnych czy owrzodzeń palców i kostek nóg. Uszkodzenie nerek wiąże się z rozwojem nadciśnienia tętniczego, a także postępującą niewydolnością wielu narządów.

Tragiczny koniec - martwica narządów

Na skutek zmian zapalnych i martwicy tętnic dochodzi do niedokrwienia wielu ważnych narządów. Nagły i silny ból pleców w okolicy lędźwi świadczy o zawale czyli martwicy nerki, zaś podobne objawy w okolicy brzucha mogą sugerować zawał jelita. U mężczyzn może pojawić się bolesność jąder.

Choroba najczęściej rozpoczyna się kilkumiesięcznymi objawami ogólnymi, do których w pewnym momencie dołączają gwałtowne symptomy martwicy poszczególnych narządów. Nieleczone guzkowe zapalenie tętnic prowadzi szybko do zgonu chorego, a przedłużająca życie terapia polega na stosowaniu leków sterydowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA