Do czego może doprowadzić migotanie przedsionków?

Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów
Migotanie przedsionków bywa nazywane epidemią XXI wieku, ponieważ z każdym rokiem choruje na nie coraz więcej ludzi. Lekarze boją się migotania przedsionków, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia groźnych dla życia powikłań. Czy wiesz jakich?
/ 01.02.2011 13:43
Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów

Konsekwencje migotania przedsionków są różnorodne – od zmniejszenia tolerancji wysiłku, do wzrostu śmiertelności z powodu chorób układu krążenia. Najczęstszym powikłaniem migotania przedsionków jest jednak niewydolność serca. Szczególnie niebezpieczne zaś jest powstawanie w przedsionkach serca zakrzepów krwi, ponieważ grożą one wtórnymi zatorami w naczyniach mózgu, płucach, nerkach czy przewodzie pokarmowym.

Jakie mogą być powikłania migotania przedsionków?

Powikłania zakrzepowo-zatorowe powstają na skutek nieprawidłowego kurczenia się przedsionków serca. Dochodzi wtedy do zaburzeń w przepływie krwi, co grozi powstawaniem zakrzepów, które umiejscawiają się najczęściej w części nazywanej uszkiem lewego przedsionka. Nierzadko mogą one ulegać przemieszczeniu i dostawać się poza serce, do krwioobiegu, gdzie stają się źródłem zatorów, głównie w naczyniach mózgu.

Sprawdź: Udar mózgu - jak udzielić pomocy?

Dlatego też najczęstszym powikłaniem migotania przedsionków staje się udar niedokrwienny mózgu. Należy pamiętać jednak, że w ciągu pierwszych 48 godzin wystąpienia migotania przedsionków ryzyko udaru jest niewielkie, jednakże rośnie z każdą minutą trwania napadu. W świetle powyższych faktów łatwo sobie uświadomić, jak ważne jest zastosowanie natychmiastowego leczenia po zdiagnozowaniu migotania przedsionków.

Komu zagraża udar?

Wzrost ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu w przebiegu migotania przedsionków zależy również od innych czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • wiek chorego (większe ryzyko u osób starszych),
  • posiadanie sztucznej zastawki serca,
  • przebyty wcześniej udar niedokrwienny mózgu lub epizod przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA),
  • obecność skrzepliny w lewym przedsionku,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę,
  • nadczynność tarczycy,
  • chorobę niedokrwienną serca.

Polecamy: Zdrowy styl życia zapobiega chorobom serca

U pacjentów, którzy należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, staje się bardzo ważna profilaktyka. Jeżeli ryzyko udaru mózgu jest bardzo duże, stosuje się przewlekłe doustny lek przeciwkrzepliwy (acenokumarol, warfaryna), w takiej dawce, aby badany wskaźnik INR znajdował się w przedziale 2-3. Jeżeli ryzyko jest jedynie nieco podwyższone, wskaźnik ten może wynosić 1,6-2,5. U pacjentów bez zwiększonego ryzyka zastosowanie znajduje głównie kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna) w dawce 75-300mg/dobę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA