Czy wiesz jak sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia chorób krążenia?

Czy wiesz jak sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia chorób krążenia? fot. Czy.wieszjak.pl
60% Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, 20% jest otyłych, 8 mln ma nadciśnienie tętnicze, a 2,5 mln z nich nawet o tym nie wie.
/ 26.10.2010 17:15
Czy wiesz jak sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia chorób krążenia? fot. Czy.wieszjak.pl

Wykonaj lipidogram – gdy wykaże nieprawidłowości (poziom cholesterolu HDL nie mniej niż 46 mg/dl u kobiet i 35 mg/dl u mężczyzn, LDL nie więcej niż 190 mg/dl) zmień dietę! Jeśli to nie skutkuje, idź do lekarza – przepisze Ci leki regulujące poziom cholesterolu.

Zmierz ciśnienie krwi – nadmiernie wysokie (skurczowe ponad 140, rozkurczowe 90 mmHg) prowadzi do zwężenia tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych.

Zbadaj poziom cukru we krwi na czczo – gdy jest podwyższony (powyżej 100 mg/dL) wymaga leczenia. Cukrzyca powoduje zaburzenia gospodarki cholesterolem, co ułatwia rozwój miażdżycy.

Zmierz się w pasie – dla serca szczególnie groźna jest otyłość brzuszna (u kobiet obwód talii przekracza 88 cm, u mężczyzn 102 cm), w której tłuszcz odkłada się w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej .Otyłość biodrowo-udowa (kobieca) w okolicach bioder, pośladków i ud Noe jest aż tak niebezpieczna.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA